Betöltés folyamatban...

Ügyfélkapu

Felhasználónév:
Jelszó:

Hírek - Oktatás

Ki lesz a jövõ tudósa?

2008.11.06

Ki lesz a jövõ tudósa?A Vanderbilt Egyetem pszichológusai, Gregory Park, David Lubinski és Camilla P. Benbow azt kutatták, hogy vajon a korai matematikai gondolkodási képesség elõrejelzi-e, kik lesznek a jövõ tehetségei a tudományos és mûszaki területeken. A lélekbúvárok 1500 olyan diákot hasonlítottak össze, akik a matematikai, logikai illetve a nyelvi képességeket, ismereteket felmérõ, a hazai központi érettségi-felvételivel egyenértékû SAT (Scholastic Assessment Test, Tanulmányi eredményértékelõ teszt) vizsgán elért eredményeik közül az elsõ egy százalékban végeztek matematika tantárgyból. Most, huszonöt évvel késõbb, a kutatók megnézték, hogy az akkori fiatalokból hányan futottak be, azaz kik publikáltak szakmailag lektorált anyagot tudományos folyóiratban, értek el magas tudományos fokozatot, illetve kiknek köthetõ a nevéhez szabadalom.

A kutatók azt tapasztalták, hogy a doktori címmel rendelkezõk körében több volt a tudományos publikációszerzõ és a szabadalom tulajdonos, mint a BSc vagy MSc képzésben végzettek esetében.

Az érdekes az volt, hogy akik a SAT matek teszten a legjobb eredményeket érték el, azok nevéhez valószínûbben volt köthetõ szakmailag lektorált publikáció, vagy felnõttkori szabadalom bejegyzés – függetlenül a magas - tehát BSc, MSc, vagy PhD - tudományos fokozattól.

Valamint, amikor a kutatók csupán azokat a résztvevõket vizsgálták, akik a tudományos, mûszaki, mérnöki és matematikai szempont alapján rangsorolt top 15 felsõoktatási intézmények valamelyikében szereztek diplomát, észrevették, hogy akik a SAT matek teszten anno a legjobb eredményeket érték el, felnõttként is jóval több tudományos eredményt tudhatnak magukénak.

A szerzõk szerint a "tanulmányi eredmények egyértelmûen fontosak, mint ahogyan az oktatási lehetõségek is a kimagasló egyetemeknél, de egyik sem helyettesíti a készséget. Eredményeink azt mutatják, hogy a kognitív képességek egyéni különbségeit is fontos számba venni ahhoz, hogy megállapítsuk és modellezzük a rendkívüli, tudományos és mûszaki emberi tõkét."

A szerzõk következtetései szerint a kutatási eredményeik nagyon is relevánsak, hiszen "akkor születtek, mikor a nemzeti kezdeményezések, és az ipar az alkotói potenciál felderítésére és felhasználására vonatkozó új módszerek után kutatnak – különösen a tudományok és a technológia területén."


vissza
 

Partnereink

Hirdetések