A feldühödött gazdák a német kormánykoalíció által tervezett, a mezõgazdasági gázolajra és a mezõgazdasági jármûvekre kivetett adóemelések ellen tiltakoznak. Bár a szövetségi kormány csütörtökön a napok óta tartó tiltakosások miatt lemondta a mezõgazdasági gépjármûvek adómentességének eltörlését, a mezõgazdasági gázolaj adókedvezményének eltörlését több lépcsõben, de végre akarják hajtani. Ez nem nyugtatta meg a gazdákat, megelégelték, hogy nem beszél velük a kormány.
A gazdatüntetések tavaly decemberben kezdõdtek Németországban, miután a kormány – a saját maga okozta költségvetési nehézségek miatt – megszorításokat jelentett be. Ezzel pedig a Német Gazdaszövetség szerint hadat üzentek a mezõgazdaságból élõknek. Az indulatok azóta sem csitultak, a minap valóságos lincshangulat alakult ki, amikor Robert Habeck gazdasági miniszter visszatérve üdülésébõl, gazdák százaival kellett szembenézzen.
Mivel a gazdák továbbra is úgy érzik, hogy a német kormány nem hajlandó szóba állni velük, hétfõre nagyszabású demonstrációt szerveztek: országszerte, több mint 20 helyszínen tilatakoznak.
Joachim Rukwied, a mezõgazdasági termelõk szövetségének elnöke azzal vádolja a kormányt, hogy A megszorítások valójában egy "felszámolási forgatókönyvet" jelentenek, és azt eredményezik, hogy rengeteg gazdaság mehet csõdbe.
Az elsõ blokádokat Németország északi és keleti részén alakították ki az elkeseredett gazdák.
Mecklenburg-Elõ-Pomeránia tartományban és Alsó-Szászország északnyugati részén is több utat, köztük az autópályát is lezárták, írta a Deutsche Welle. Alsó-Szászország északnyugati részén, Cloppenburg körzetében mintegy 40 jármû zárta le a szövetségi autópályát.
A Bild német lap közlése szerint Brandenburgban több mint 140 tiltakozó gyûlt össze. A brandenburgi gazdálkodók elnöke, Henrik Wendorff békés tüntetésre szólított fel: „Bízom népünk körültekintésében és felelõsségvállalásában, és civilizált tiltakozásra szólítok fel” – fogalmazott.
A tiltakozók reggel 9-re két város bejáratát már teljesen elzárták. Cottbus és Brandenburg an der Havel blokád alá került. Ezzel párhuzamosan több száz traktor és gazdálkodó indult el a potsdami államkancellária felé, hogy ott tiltakozzanak. A Bild információi szerint több mint 500 jármû gyûlt össze Beelitzben – mintegy 30 kilométerre Brandenburg állam fõvárosától – mondta a potsdami rendõrség szóvivõje.
Berlinben, a fõvárosban a Brandenburgi kapu környékén blokkolták a forgalmat a gazdák. Az elsõ jármûvek már vasárnap este megérkeztek a fõvárosba. A rendõrség délelõtt 10 óráig 566 traktort, teherautót, személygépkocsit, kisteherautót és pótkocsit, valamint 550 embert számolt össze a Brandenburgi kapu környékén. A belvárosnak ezen a részén megbénult a forgalom a Deutsche Welle tudósítása szerint.
De Münchenben is hatalmas torlódások voltak. A müncheni hatóságok már reggel mintegy 5500 jármûvet számoltak össze, amelyek száma azóta tovább emelkedett.
Németország-szerte más szakmai csoportok, például a teherautósofõrök és a halászok is szolidaritást vállaltak a gazdákkal. Csak Brémában a rendõrség arra számítottak, hogy Alsó-Szászországból akár 2000 jármû is felvonulhat a hanzavárosba csillag alakban.
Szerdától sok németországi ingázó életét nehezíti majd, hogy a mozdonyvezetõk szakszervezete, a GDL sztrájkot tervez többek között a Deutsche Bahnnál. A sztrájk a tervek szerint szerda hajnali 2 órától péntek este 6 óráig tart.
A tapasztalatok szerint más vasúttársaságokat is érinthet, ha például a jelzõállomásokon dolgozók sztrájkolnak. A Deutsche Bahn bejelentette, hogy sürgõsségi fellebbezést nyújt be a sztrájk ellen a frankfurti munkaügyi bírósághoz – írta a Krone online kiadása.