A technikumokban és szakképzõ iskolákban kiemelt fontosságú a szakma gyakorlásához szükséges kompetenciák meglétének ellenõrzése. A gyakorlati vizsgákat a járványhelyzetre tekintettel tavaly is szigorú óvintézkedések mellett szervezték meg az iskolai rendszerû szakképzésben - hangsúlyozta Pölöskei Gáborné szakképzésért felelõs helyettes államtitkár a közleményben. A gazdaság újraindításához nagy szükség van a versenyképes szaktudással bíró, tehetséges fiatalokra, de változatlanul elsõdleges fontosságú az emberek egészségének védelme, a fertõzési kockázatok mérséklése. Ennek érdekében a szaktárca a tavaly május-júniusi vizsgaidõszak tapasztalatait figyelembe véve már dolgozik az idei szakmai vizsgákra vonatkozó szabályozás kialakításán.
A szakképzésben fokozottan ügyelni kell a vizsgák szakmai színvonalának megtartására. Az elsajátított gyakorlati tudás számon kérése különösen a szabályozott szakmák, mint például betegellátás, -ápolás vagy a veszélyes berendezések javítása, karbantartása esetén kiemelt jelentõségû. Csak így garantálható, hogy a sikeresen vizsgázók a munkaterületük minden feladatának ellátásához szükséges összes kompetenciával rendelkezzenek - hangsúlyozta Pölöskei Gáborné.
A minisztérium tervei szerint a komplex szakmai vizsgák írásbeli részét az írásbeli érettségi vizsgákat követõ idõszakban szervezhetik majd meg az intézmények. A szakképzés lényegét jelentõ gyakorlati vizsgákat az iskolák az általuk meghatározott idõpontban tarthatják meg. A vizsgákat az érettségikhez hasonlóan, a tavaly bevált megoldásnak megfelelõen kis létszámmal, az elõírt védõtávolság biztosításával, az óvintézkedések betartásával kell lebonyolítani - írták.